5,0 (0)

Favorilere Eklendi

Favorilerime Git

Kuna Yala 8+ Yaş Strateji Oyunu

Marka
Ürün Kodu : DJ08478
699,90 TLKuna Yala 8+ Yaş Strateji Oyunu

Çocuğunuzla hem eğlenmek hem de harika bir strateji oynamak istiyorsanız Kuna Yala oyunumuz tam size göre.

Oyuncu Sayısı: 2 - 4 Oyuncu

Kutu İçeriği:  104 kart: 64 balık, 22 mercan, 8 köpek balığı, 10 ahtapot. 4 kalın balık karosu.

Amaç: Oynadığınız renkteki en çok sayıda balıkla oyunu bitirmek.

Oyuna Hazırlık:Her oyuncu bir “balık” karosu alır ve bu, oyuncunun balığının rengini temsil eder. Oyuncular bu karta kimseye göstermeden bakarlar ve önlerine kapalı bir şekilde koyarlar. (oyun sırasında istedikleri zaman bakabilirler)

Daha sonra oyuncuların her biri birer “mercan” kartı alır ve mercan kısmı üstte olacak şekilde önlerine koyarlar. Bu kart, balık sürülerinin başlangıç noktası olarak görev alır.

Geri kalan kartları karıştırın ve balık kılçığı kısmı üstte olacak şekilde 4 tane yaklaşık eşit boyutta deste yapın. Her destenin en üstündeki kartı açın ve kendi destesinin önüne koyun.

Nasıl Oynanır?:Oyun sırasında, oyuncuların her biri kendi önlerine bir balık sürüsü oluşturacaklar. Her oyuncu, oyunun sonunda kendi balıklarının renginin çoğunlukta olmasına dikkat etmelidir.

Oyun saat yönünde ilerler ve en genç oyuncu ile başlanır. Her oyuncu kendi sırası geldiğinde: Destelerin önündeki 4 açık karttan ikisini seçer ve birini kendi sürüsüne, diğerini rakibinin sürüsüne koyar;

Daha sonra destenin önünden aldığı katların yerine aynı destelerinden en üstten birer kart açarak her zaman açık 4 kart olmasını sağlar.

Kart yerleştirirken:Kartları, bir ya da daha fazla karta bitişik olacak şekilde yerleştirin (çapraz değil) ve bunu yaparken şu kuralları izleyin:

Mercanlar: “Mercan” kartları herhangi bir kartın yanına yerleştirilebilir ve herhangi bir balık kartı, mercan kartının yanına konabilir. 

Balık:“Balık” kartı, en az bir ortak rengi olduğu sürece (balığın rengi, deniz yatağının rengi veya her ikisi de) herhangi bir balık kartının yanına konabilir.

Köpek balığı:“Köpek balığı” kartı, “balık” kartlarının üzerine yerleştirilir. Köpek balıkları, balıkları yer ve onları oyundan elemiş olur. “Köpek balığı” kartları her zaman rakibin balık sürüsünün tarafına konur.

NOT1: Ya “balık” ya da “mercan” kartları “köpek balığı” kartının yanına yerleştirilebilir.

NOT2: Eğer “köpek balığı” kartı destelerin 4’ünde de açıksa, kartlardan birini oyundan çıkartın ve yerine desteden başka bir kart açın.

Ahtapot:Desteden bir “Ahtapot” kartı açıldığında, bu kart otomatik olarak sürüsünde en fazla mercan kartı olan oyuncuya verilir. Bu oyuncu, kartı, kendi “mercan” kartlarından birinin üzerine koyar. Eğer birkaç oyuncu eşit sayıda mercan kartına sahipse, ahtapot kartı oyundan çıkartılır ve aynı desteden başka bir kart çekilir.

“Balık” veya “mercan” kartları “ahtapot” kartının yanına konabilir.

Balığın laneti:Aynı arka plana sahip 3 kart dikey veya yatay olarak dizilirse balığın laneti ortaya çıkar: balıklar feda edilir ve 3 kart, balık kılçığı tarafı görünecek şekilde ters çevrilir. NOT: Şimdi, sadece “mercan” kartları, “balık kılçığı” kartlarının yanına konabilir.

Oyunu bitirirken:Oyun, 4 destenin 3’ü tükendiğinde biter. Oyuncular daha sonra puanlarını sayarlar: Kendi renklerini temsil eden her bir balık için 1 puan. (Kendi sürülerindekiyle birlikte rakibin sürüsündekiler de dahil)

NOT: Balıkların sayısına dikkat edilmelidir. Kartın üzerinde 2 tane balık varsa bu 2 puan demektir. Eğer kendi balık sürülerinde kendi rengindeki balıklar çoğunluktaysa 3 puan.

Sürülerindeki her ahtapot için 1 puan.

Sürüsünde en fazla köpek balığı olan oyuncuya 2 puan (eşitlik halinde eşit olan her oyuncu 2 puan alır)

Kazanan:En çok puanı kazanan oyuncu oyunu kazanır. Eşitlik halinde kazananı belirlemek için: sürüsünde toplamda en fazla balığı olan kazanır.

Çocuğa Katkıları:

Çocuğun dikkat süresini uzatır ve daha dikkatli olmasına üst düzeyde katkı sağlar.

Çocuğun küçük ayrıntıları fark etmesine ve ayrıntıların öneminin farkına varmasına katkı sağlar.

Bir amaç için uygun strateji belirler ve stratejisini uygular.

Stratejisine engel olabilecek durumları önceden öngörür ve bunları engellemeye yönelik yeni stratejiler/hamleler geliştirir.

Stratejiyi, ön görü yeteneğini, olasılıklı düşünmeyi, olayları farklı pencereden değerlendirmeyi sağlar. Başta yapılan hatanın sonradan ne gibi sonuçları meydana getireceğini gösterdiği için sebep-sonuç ilişkisi kurabilme yeteneğini geliştirir.

Grup oyunlarına katılır ve grubun kurallarına uyar.

Nesneleri herhangi bir özelliklerine göre eşleştirir veya karşılaştırır.

Eşleştirme, karşılaştırma, gruplandırma ve ilişki kurmayı nasıl yaptığını açıklar.Tavsiye Edilenler